Kravat

Kravat

CRP-1757

Kravat kaliteli ve şık bir takım elbisenin olmazsa olmaz bir aksesuarıdır.

Carlo Potti Kravat kaliteli kumaş, moden tasarım ve titiz işçiliği ile tarzınızın tamamlayıcı unsuru olarak her zaman günü yakalamınız sağlar.

Kravat bir erkek aksesuarı olarak kimileri tarafından vazgeçilmez, kimileri tarafından ise sıkıcı olarak tanımlanmaktadır. Bazen sadece özel günlerde bazen de gereklilik olarak iş hayatının resmi giyiminin bir parçası olarak kullanılmakta. Ancak kaliteli ve şık bir takım elbisenin olmazsa olmaz bir aksesuarıdır.

Kravatın ilk doğuşunun 3.500 yıl öncesine dayandığı sanılmaktadır, o zaman ki kullanım amacı bugünden farklı olarak insanların açıkta kalan boyunlarını soğuktan yada terleme ile oluşan kirden elbise yakalarını temiz tutma amacı ile kumaş parçalarını boyunlarına sararak korunma amacı olduğu sanılmaktadır.

Arkeolojik kazılarda M.Ö. 221 yıllarında hüküm süren Çin imparatoru Shih Huang’ ın askerlerine ait kalıntılarda boyunlarında özenle bağlanmış kravat-fular benzeri bir kumaş bağlı olduğu tespit edilmiştir. M.S. 113 de Roma döneminde konuşmacıların ses tellerinin soğuktan zarar görmemesi ve sıcak tutulması amacı ile böyle bir uygulama yaptığı da bilinmektedir.

Ancak modern olarak kullanılmaya başlanması ve bugünkü kullanım şekli M.S. 1.600 yılları civarında otuz yıl savaşları sırasında Hırvat askerlerinin savaşa giderken eş ve annelerinin eşarp, fular benzeri eşyalarını askerlerin kendilerini hatırlaması amacıyla vermesi ve boyunlarına bağlayarak da kötülüklerden korunmalarını dilemeleri ile ortaya çıkmıştır. Bu savaşların bitmesi ile Hırvat askerler Fransa kralı XIII. Louis’ in karşısına çıkmış ve kral bu boyun bağlarında çok etkilenmiş kendisi için bu şekilde boyun bağları takan bir krallık ordusu kurulmasını emretmiştir ve orduda tüm subaylar tarafından da kullanılmaya başlamıştır. 1650 yıllarından itibaren Fransa  “A La Croata” (Hırvat Usulü) olarak moda olmuştur. Kravat ismi Fransızca Croata (Hırvat) dan gelmektedir zamanla bu isim bugünkü haline “cravate” dönüşmüştür.

Ve zaman içinde farklı kumaş, renk, desen ve yüzlerce bağlama şekli ile her erkeğin giyim kuşamı içinde yer aldı. Yıllar içinde bazı dönemlerde modası geçse de hiçbir zaman unutulmadı, her zaman erkek aksesuarı olarak takım elbiselerin tamamlayıcı unsuru oldu.

Similar Content